Cinsellikle Alakalı Sormaya Çekinilen Fakat Herkesin Merak Ettiği Sorular!

Herkesin iyi ya da kötü bir cinsel hayatı bulunmaktadır fakat sürekli düşünüp soramadığı sorular nedir ?3 min


2

İnsanların hayatlarında önemli noktayı meşgul eden “cinsellik” konusu ne kadar önemli olursa olsun asla konuşulmayan konuşulunca farklı algılanan bir konudur. Ama aslında bu konu sürekli merak edilen bir konudur. Her ne kadar milenyum çağında olsakda kulaktan dolma bilgilere hala daha itimat etmekteyiz. Sizler için sıkça sorulan soruları uzman doktorlarımıza sorarak sizlere yardımcı olmak istedik..


Arka arkaya orgazm olunabilir mi ?Erkeklerde ve kadınlarda farklı uyarılmalar vardır. Erkekte uyarılma hızlı gelişirken kadında bu biraz zaman alabilir. Ayrıca erkek uyarılmayla boşaldıktan sonra kişiden kişiye göre tekrar uyarılabilir, tabi bu durum yaşla, aktif spor hayatıyla değişkenlik gösterebilir. Bazı erkeklerde tekrar uyarılma dakikada olabilirken bazılarında saatlerce sürebilir.

Kadınlarda ise daha yavaş uyarılma olurken boşalma süresi daha uzun sürebilir ve arka arkaya tekrar cinsel ilişkide bulunabilirler.

Fakat “boşalma” ve “orgazm” dediğimiz olaylar farklıdır. “Boşalma” fizyolojik bir etkiye sahipken “orgazm” ise aynı zamanda psikolojik bir boyutuda bulunmaktadır. Tabi art arda boşalmak zorunluluk gerektiren bir hadise değildir. Burada önemli olan hem fiziksel hem de ruhsal bir haz almaktır.


Partnerimin geç boşalmasını nasıl sağlarım ?Çiftlerin birbirine uyum sağlaması zamanla gerçekleşen bir durumdur. Fizyolojik açıdan herhangi bir sıkıntı yok ise çiftler birbirlerini tanıdıkça daha uygun ve daha haz veren tatmin edici birliktelik sağlanacaktır. Eğer ki partneriniz ilişki sırasında çok heycanlanıyorsa, sakinleştirerek, dinlenmesi gerektiğini ya da yavaşlaması gerektiğini söyleyebilirsiniz.


Cinsel birliktelik sonrası klitoris neden aşırı hassaslaşıyor ?Klitorisin temel görevi orgazmı sağlamasıdır. “Klitorisin” içinde binlerce sinir lifi bulunmaktadır, uyarılma olduğunda kanla dolar aynı erkek cinsel organı gibi sertleşere kabarır. Yani kan pompalaması soucu hissetme aşırı derecede artmaktadır. Bu da orgazm sonrası dokunulmasını güç hale getirmektedir. Doğal fizyolojik bir etkendir herkeste görülebilir.


Regl döneminde neden cinsel ilişkiye girilmez ?Regl döneminde cinsel ilişkiye girilir mi sorusuna birçok uzaman farklı yanıtlamaktadır. Bazı uzmanlar sakıncalı bir durum derken bazıları ise kadın arzu ettiği takdirde girilmesinin bir problem yaratmayacağından bahsetmektedir. Bizim düşüncemiz ise her iki tarafta arzu ediyorsa herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat hassas bir durum vardır ki, kadınları regl  dönemlerinde vajina enfeksiyonlara açık duruma gelmektedir. Buna kıyasla gerekli hijyen kurallarına, enfeksiyondan korunmaya çalışılmalıdır.

Bazı kadınlarda regl dönemlerinde aşırı istek ve arzuda artış olduğu gözlenmektedir. Regl dönemleri ruhsal sıkıntılarıda beraberinde getirdiği durum olarak görürsek eğer bedenen ve ruhsal olarak birliktelik rahatlamaya sebebiyet verebilir.


Erkekler, kadınların orgazm taklidi yaptığını anlayabilirler mi ?Bazı durumlarda anlaşılmaya bilir. Burada erkeğin partnerini ne kadar iyi tanıdığıyla ilişkilendirilir. Ama esas soru şu olabilir kadın neden orgazm taklidi yapsın ? Bazen kadınlar partnerleri üzülmesin diye bu tarz işlere kalkışabilir. Çünkü hayat şartları stresler vb. normal hayatı sekteye uğratıcak problemler seks yaşantımızı etkilemektedir moraller daha fazla bozulmasın diye bazen böyle tatlı yalanlar söylenmektedir.


Partnerimle birlikte olduğum sırada fantezi kurmak yanlış mı ?Aslında bu cinsel birlikteliği canlı tutan şeylerdir. Dozunda ve kararında olduğu sürece problem yoktur. Gerçek hayatta gerçekleştirilemeyen eylemlerin düşünülmesi aşırı keyifli ve eğlenceli olabilir. Fakat partnerinizi bu eylemleri yapmaya zorlamadığınız sürece. Her iki tarafta uygun gördüğü takdirde gayet eğlenceli bir aktivite olabilir.

 

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

2
holigans

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir