En ilginç fobiler

2 min


3

Herkesin hoşlanmadığı bazı eşyalar veya durumlar vardır. Kimi insan asansöre binemez, kimi insan ise karanlıkta kalamaz. Bazen ise öyle bir fobi oluşabiliyor ki yok artık dedirtebiliyor. Size en ilginç fobilerden bazılarını derledik.


Palyaço fobisi (coulrophobia)

Nadirde olsa, genelde kitap ve filmlerden etkilenen çocuklarda oluşan bir fobidir. Nadirde olsa insanları ürkütebilecek palyaçolar yok değil.


Fıstık Ezmesi fobisi (Arachibutyrophobia)

Bize ilginç gelen fobilerden birtanesi de bu. Kim derdi ki leziz mi leziz fındık ezmesinin bir insanın damağına yapışınca insanı paniğe sürükleyip boğulmaya sürükleyebilecek?


Jöle fobisi (jangelaphobia)

Lezzetli bir fobi daha! Bu fobi genelde çocuklu yaşlarda başlıyor olsa da son derece nadir bir fobidir.


Kıskançlık fobisi (Zelophobia)

İnsanın aslında doğasında olan birşey kıskançlık. Kimisi krize girer, kimisi sinsi sinsi araştırır. Ancak bunu takıntı haline getirip kıskanmayı fobi olarak geliştiren insanlar da var evet. Kıskanmak zorunda olabileceği için ilişki yaşamaktan kaçınan insanlar da var.


Dokunma fobisi (haptodysphoria)

Çok lezzetli duruyor değil mi? Ancak Haptodysphoria fobisi olan insanlar ne yazık ki şeftali, kivi, kayısı gibi tüylü yüzeye sahip meyvelere veya kadifemsi nesnelere dokunamıyorlar. Bazılarında o kadar ileti aşamadadır ki, bayılmalarına neden olabiliyor.


Ekşi fobisi (acerophobia)

En yaygın fobilerden birtanesidir aslında. İstemsizce birçok insanda yüz ifadesinin değişmesine neden olabiliyor özellikle hayatında ilk kez limonla tanışanlar için. Gelin bunu aşağıdaki video ile ne kadar ileri derecelere ulaşabileceğini izleyelim!


Like it? Share with your friends!

3
Hakan S.

Yazar çizer.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir