Rock Müzik Dünyasının Karteli. Şebnem FERAH!

Türkiye'de hüküm süren medya mafyalığının can yakıcılığı, kariyer bükücülüğü ve üzücülüğü ile bilinmeyenleri8 min


4

Şimdi size, çoğunuzun hoşuna gitmeyecek hatta karalama kampanyası diyecek birkaç sırdan bahsedeceğim. Müzik ve medya dünyasının kartelleri, eriyip gidenler, dillenmeyen sırlarıyla içerik sizleri bekliyor!

1. Yeşim SALKIM

Hepinizin bildiği ve kendisinin de kabul ettiği gibi Yeşim Salkım yaklaşık 6-7 yıl boyunca müzik piyasası başta olmak üzere, medya kuruluşlarının en büyük kartellerinden biriydi. Tabii ki o dönemler gücünü kocasından alıyordu. Bir çok yayını kaldırtmış, bir çok programa sansür koydurmuş. Bir çok yetenekli ismi piyasadan silmiş bir isim.

2. Gülben ERGEN

Veeee unutmayın ki kendisini "O'na hiçbir şey olmaması" ile tanıyoruz :). Gerçekten de olmuyor. Ne piyasadan siliniyor ne girdiği savaşları kaybediyor. Gücünü nereden aldığı hala bir sır olsa da, bu uğurda çok şeyini feda ettiği kesin. Son zamanlarda sessiz, sakin ve muhalife yakın bir hayat yaşasa da bir dönemin en güçlü lartellerinden ve kartel eşlerinden biriydi.

3. Sezen AKSU

Veeee işte bu dananın kuyruğunun koptuğu isim. Bundan önce saydığım ve bundan sonra sayacağım tüm isimleri unutun. Sezen, tüm müzik piyasasının en büyük karteli. Türlere göre her kulvarın sivrilen bir ismi olsa da, genel olarak piyasayı o yönetiyor. Doğan grubunun gözdesi. Şimdi etkisi yok zannedilebilir. Fakat arka planda bu işler hala onda!. Birçok kişinin kariyerini bitirmiş, bir çok kişiyi acı çektire çektire piyasadan sildirmiştir. Özlem Tekin ve Niran Ünsal bunların en bilinleridir. Şimdi bu durumun Şebhem Ferah ile olan bağlantısına geçelim.

4. Şebnem FERAH

Medya mafyalığı sistemli bir iştir. Kulağınıza abartı, şaka, yalan gibi gelebilir. Ama kimisi pop müzik alanında hüküm sürüyor kimisi rock, arabesk, halk müziği gibi dallarda.. Bu zincirin görünen hakimi Sezen'dir. İyi bir söz yazarıdır. Kalbimize dokunur. Lakin berbat şarkıları da vardır. Bu şarkılarla mucizevi bir şekilde ünlü olan şarkıcılar da. 90'lar ve 2000'ler için güzel bir medya tanıtımı olan "sezen aksu'nun şarkı verdiği bilmem kim başarısıyla göz dolduruyor…" haberlerini aklınıza getirin ve dikakt edin, bu adamlardan şu anda gündemde olanlar bir avuç. Kimisi kişisel çatışmalar sebebiyle piyasadan siliniyor, kimisi de yeteneksizliklerini örtmekte başarısız oluyor. Aşkın Nur Yengi? Emel Müftüoğlu? Bu insanlar bu yaşta çatır çatır şarkı söyleyebilecek insanlar. Ama… Bir isim daha var ki çok büyük şans ve akıllı hamlelerle hala pşyasanın gözdesi. Sertab Erener. Evet kaliteli sesi ve başarılı çalışmaları sebebiyle hala piyasada. Ama tek sebep bu değil. Peki rock müzik piyasasında tekellik neden şebnem ferah etrafında? Neden hep rock müziğin kraliçesi oldu? Çünkü kariyerinde raks müzikten üniversal müziğe, pasaj müziğe ve doğan grubuna kadar hepsi Sezen Aksu yönetiminde gerçekleşti.

– 'Kadın 'albümünde tüm şarkı sözleri Şebnem'e aittir. Fakat bazı şarkılarda Sezen'in adı geçer. Burası kritik, Şebnem'in ablası için yazdığı 'deli kızım uyan' şarkısı. Yapım süresinde, tüm şarkı sözlerinin iskelet yapısı kendisine ait. Fakat Sezen Aksu piyasa yardımı yapacağını, bunun karşılığı olacağını söylüyor. Şarkı sözü paylaşımı! Şebnem bu albüm için 1,5-2 yıllık bir yapım süresinden geçmiştir. Totalde 6-7 ayda çıkacak albüm kararsızlıklar, çatışmalar ve ödünlerle uzamıştır. Şebnem bu durumdan ötürü o zamanlar üzgün görünse de, şimdi yaptığı en iyi hamle olduğunu söyleyecektir. Sezen neden piyasaya çıkan yeni birinin albümünde 2-3 şarkıda, şarkı sözü sahibi olarak gözükmek istesin ki? İster. Yenilecek ekmek, yetiştirilecek öğrenci varsa. Küçük ödünler ister, büyük ödüller verir. Bakın hala rock kraliçesi.

– 'Artık kısa cümleler kuruyorum' albümünde Şebnem, kişisel sağlık problemleri nedeniyle (sigara kullanımı çok yüksekti) sesinin kalitesini fark edilir şekilde kaybetti. İkinci albümünden itibaren tüm stüdyo kayıtlarında autotune kullandı ve bunu konserlerine de yansıttı.

– Şebnem mi Özlem mi? Özlem, piyasaya Şebnem'den önce çıktı. Müzikal açıdan daha eğitimliydi. Sahne tecrübesi daha fazlaydı. Neden özellikle "Tek başıma" albümünden sonra büyük bir düşüş yaşadı? Sesi mi kötüleşti? Müzikalitesi mi düştü? "Dağları deldim" süksesinden sonra ne oldu? Dağları deldim klibi neden kral tv'den birden çekildi? 2002 yılında sükse yaratan bu şarkı Kral Tv Top 20 listesinde ilk 10'a bile giremedi. Yeşim Salkım'ın dediklerini özet geçeyim; kendileri kafalarına göre o listelerde kimin ilerleyip ilerlemeyeceğine karar veriyordu. Sms, oy falan hikaye yani.

– Özlem'in "10987654210" sağlam albümdü. Değmez klibini hatırlayan?  Hatta 2 versiyonu var. Bunları yayınlayan? Albüm piyasaya çıktı ve 1 ay sonra toplamda 1 hafta yayınladı ve geri çekildi. Bu albüm çöp oldu gitti. O sene çıkan Şebnem'in 'Can kırıkları' albümü aldı yürüdü. Rock kraliçesi ortalığı yakıp kavurdu.

– okan Bayülgen ve Beyaz'ın programlarında yeni albüm tanıtımı amacıyla Şebnem'e 10 şarkılık konser verdirildi. Özlem'le bırakın sohbet edilmesini, 3 şarkı söyletildi. Zaga arşivlerinde mevcut.

– Özlem'in 'Kargalar' albümü? Ülke standartlarının çok üstünde, Opeth gibi gruplarla çalışıp albümlerin post prodüksiyonunu yapan yapımcılarla çalıştı. Albüm nerede? Kargalar klibi neden yayınlanmadı? Yayınlamayı bırak neden yayın yasağı geldi?

– Dream Tv özellikle rock festivallerinin medya sponsorluğunu bir dönem tekelinde aldı. Festivallerin görüntülerinde Şebnem Ferah'ın tüm konser kayıtları yayınlanırken, Özlem Tekin'in görüntüleri 1-2 şarkıyla kısıtlı kalırdı. (bknz: dream tv rock'n coke arşivleri)

– Peki Özlem Tekin şimdi nerede? Müziği bıraktı. Muğla'da yaşıyor. Gidin sorun, bu işlerden çekildiği için miymiş yoksa uzaklaştırıldığı için mi?

4- Şebnem'in canlı dvd'sine gelelim. Medya grubu bu albümü müzik piyasasında yere göğe sığdıramadı. Albümün içinde tek bir şarkı bile canlı konser kaydı değildir vokal olarak. (hadi len dediğinizi duyar gibiyim) ya da şöyle diyeyim, %100 vokal kayıtları gerçek değildir. Albümdeki tüm vokal kayıtlarının stüdyoda auto-tune ile üstünden geçilmiştir. (dünyada birçok canlı dvd'lerde yapılıyor ve hatta normal bile karşılanıyor.) Konser bileşimi şu şekildedir ve asla şaşmaz. Şarkının %20'si ila %30'unu o okur. Özellikle nakaratları dinleyiciye söyletir. Kilit noktalarda birkaç yüksek notadan ses çıkarır ve çığlık atar. Bu denkleme göre dvd'yi tekrar izleyin. Konser kayıtlarında yüksek notalara çıkarken veya peslere inerken pitch correction kullanır. Şunu da gururumuz olarak iliştireyim 🙂

 

Rock müzik mafyasının başındaki kadın hala böyle sükse yaratıyorken, Aylin Aslım nerede? Aslı nerede? Düşünsenize; say bakalım rock kadın solistleri diyorsunuz 90'lardan beri aklınıza 2-3 isimden başkası gelmiyor. En büyük rakip Özlem'di. O da zaten acımasızca sindirildi.

5. Volvox

     Özlem sahne tecrübesi ve eğitimiyle gruba sonradan katıldı. Grubun bar tecrübesi dışında kayıt, prodüksiyon gibi tecrübeleri yoktu. Özlem,  "thebad" grubuyla bu tecrübeleri yaşamıştı. O'nun önderliğinde albüm çalışmaları yapıldı ve tamamen O'nun bağlantıları ile Kemancı gibi mekanlarda konserler ayarlandı. Özlem müzik piyasasında daha çok adam tanıyordu ve daha çok bağlantısı vardı. Sonradan bu bağlantıları tamamen Şebnem ele geçirdi. Mesela Pentagram grubunu :). Şebneim'in vokal yapamadığı zamanlar Özlem ana vokale geçiyordu. Hem yabancı dili daha iyiydi hem de vokal eğitimi. Bu sebeple tüm şarkıları hazır olan albüm kaydı aşamasında, yapımcı albümde şarkılarda ana vokallerde Özlem'i de isteyince, ipler koptu. Albüm hiçbir zaman çıkmadı. Sonrasında ilk solo albümü Özlem yaptı. Ve grup O'nun yüzünden dağılmış izlenimi yaratıldı.

 

Şebnem 97'de Sezen Aksu desteği ile 'Kadın' albümünü çıkardı ve aldu yürüdü. Sezen Aksu'nun dibinde isteklerini yerine getirerek, medya kartelindeki yerini sağlamlaştırdı. Belki bir süre daha böyle devam eder. Şimdi işin en can alıcı kısmı ile içeriği bitiriyorum 🙂

Hani Yeşim, Star Grubu için "kocamın kanalıydı, tabii ki istediğimi yaptırdım" diyordu ya. Düşünsenize, Şebnem Ferah ile Universal Music sahibi Süha Yavuz arasındaki aşkın, Şebnem' e ne gibi tekel güçler verdiğini. Hangi rock müzisyenlerin albümleri ertelendi, hangileri silindi? O da harika bir hikayedir mesela. Süha Yavuz sonrasında Şebnem'i Ebru Gündeş için terketti ve bir dönem kulaklarımızı kanatan o meşhur Kelimeler Yetse albümününe sebep oldu. İçini TAM anlamıyla bu albüme döken ve 'içine girdiğin küçük kaygan delik' sözleriyle, hayalimizde vajinasının canlanmasına sebep olan Şebneme başarılarının devamını diliyoruz!

Long live the rock queen!

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

4
Pandam

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir