Hikayeleri Şehir Efsanesine Dönmüş Şarkılar

Elbette her şarkının bir yaradılış hikayesi var. Mutlu, kırgın, öfkeli. Birçok hissin ortaya çıkardığı sözler ve besteler. İşte bunlardan bir kaçı!2 min


1

1. Where Did You Sleep Last Nigth


Aslında çoğumuzun bir Nirnava şarkısı sandığı, gerçekte ise Amerikan halk şarkısı eser. Üstelik konunun aldatılmak ile uzaktan yakından alakası yok. Tamamen varoluşsal sancılar içeren ve orjinalinde bir kadından değil, küçük bir kızdan bahsedilen şarkı. Zamanla bir çok sanatçı şarkıyı kendi yorumu ile söyledi. Ve bunlardan en ünlüsü de Kurt yorumu olduğu için, haliyle o dönemlerde Courtney Love ile fırtınalı bir evlilikleri vardı, şarkı nedense herkesin aklında aldatılmaya yapılan bir isyan olarak kaldı.

Çevirisi İçin Tıklayabilirsiniz

2. Oh Darlin, What Have I Done


Çoğumuzun hayatına Sons Of Anarchy dizisiyle giren, The White Buffalo vokali Jake Smith parçası. Yine bu şarkı da acı çeken bir erkeğin, sevdiği kadına yazdığı bir şarkı gibi görünse de, aslında dizi müziği olarak yapılmış ve tamamen dizinin temasını yansıtabilmek için kaydedilmiştir.

Çevirisi İçin Tıklayabilirsiniz

3. Black 


Evet! İşte aradığınız o aşk acısı dolu şarkı! İlk olarak Stone Gossard tarafından yapılmış “E Ballad” adı altında enstrümantal bir demoydu. Demonun içinde bulunduğu kaset, o sırada San Diego benzin istasyonunda görevli olarak çalışan vokalist Eddie Vedder‘ın eline geçti. Eddie aynı kasette yer alan 3 demoya vokallik yaparak, kayıtları Seattle’a yolladı. Vedder’ı dinleyen grup O’nu vokal olarak çağırdı. Vedder, Seattle yolunda “E ballad” yani sonradan Black ismi verilecek demoya, yaşadığı bir aşkın kalıntılarını anlatan bu sözleri yazarak hem kendisinin hem de Pearl Jam grubunun kaderini değiştirdi.

Çevirisi İçin Tıklayabilirsiniz

4. Who Wants To Live Forever


Queen grubunun, pardon efsanevi Queen grubunun, Highlander serisi için yazdığı ölümsüz ve ölümcül Freddie Mercury eseri. Bilinenin aksine Freddie, hastalığını öğrendikten sonra bu şarkıyı aşklarına ve hayatına atfetmiştir. Zaten sözlerini okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Çevirisi İçin Tıklayabilirsiniz

5. Hello


Evet güzeller güzeli Amy Lee’nin, adının paylaşılmasına asla izin vermediği ve henüz 3 yaşındayken sara krizi sebebiyle kaybettiği küçük kardeşine yazip bestelediği şarkı. Bir gün Lee’nin annesi, kardeşini banyo yaptırırken bir iki dakikalığına dışarı çıkar. O sırada Lee’nin kardeşi nöbet geçirir ve boğulur. Konserlerinde Amy Lee’ye bu şarkıyı söylemesi için para teklif edilmesine rağmen, Evanescence’in canlı performanslarında çalmadıkları tek şarkıdır.

Çevirisi İçin Tıklayabilirsiniz

6. Skater Boy


Avril ablamızın tam olarak şarkının sözlerinde de anlattığı gibi bir aşk hikayesi var. Şarkının klibinde de göreceğiniz üzere, kızımızın gitaristi Evan Taubenfeld ile yaşadığı ergenlik aşkından kalma bir parça. Patenci ve hippi Evan abimizin lise yıllarında aşık olduğu ama kendisine yüz vermeyen elit aşkına, Avril ablamızın intikam ve ayar niteliğinde yaptığı eser diyebiliriz.

Çeviri İçin Tıklayabilirsiniz

 

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

1
holigans

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir