Panter, Baykuş, Tavus Kuşu, Yunus. Peki sen hangisisin?

Kurumsal şirketlerin işe alımlarında veya satış tekniklerinde büyük rol oynayan kişilik karakterleriyle karşınızdayız. 4 min


-4

 

Şirketlerin insan kaynakları bölümleri genelde hep sırdır. İşe alımlar, satış teknikleri, çalışanların uyumu, yönetici seçimleri gibi önemli durumlarda karakter tiplerine başvurulur. Özellikle kurumsal firmaların hemen hemen hepsi belirli standartların üzerinde yöntemler uygular. İş başvurularında, çalışma ortamlarında, yükselme hedeflerinde veya satış gücünde size destek olacak karakter tiplerine göz atalım.

 

1. Panter (Kırmızı)

Liderler genelde Panter’lerden çıkar. Disiplinli, ağır başlı, dışa dönük, kendinden emindir. Konuşkandır ve yönetilmeyi sevmez. Bilgi sahibi olduğu konular hakkında dolaylı anlatımdan hoşlanmaz. ‘Bilmiyorumu’ kabul etmezve açıklamalarınızda tereddütler sezerse sizi çiğ çiğ yer. Kendini iyi ifade eder. İyi dinler. Yönetmeyi sever. Araştırmacıdır. Yönetme arzusu sebebiyle ast/üst ilişkilerinde sorun yaşar. Sabit fikirleri ve kuralları sevmez. Kararsızdır. Sorgular. Rekabetçidir. Açık sözlüdür. Atik ve başarı odaklıdır. Ödül en büyük motivasyonudur. Çıkarlarına uymayan durumlara hassastır. Öz güveni yüksektir. Problem çözmede ve aksiyon almada çok başarılıdır. Aynı anda birden fazla iş yapabilir. Kural disiplin sevmez, biran önce sonuca ulaşmak ister. Kontrolcüdür. Yardım almaz.

2. Baykuş (Mavi)

Sakin kişiliklerdir. En belirgin özelliği detaycı olmasıdır. 1 kuruşun hesabını yapabildiği gibi, bir konuda veya planda sizden en ince ayrıntısına kadar bilgi ister. Analitik düşünür ve sayısal verilerle ispatı sever. Tutumludur. Dahiler genelde baykuşlardan çıkar. Muhasebeciler, mühendisler.. Karamsar tarafları vardır ve doğuştan heyecansız gibi tepkiler verir. Detaycı olması çoğu zaman iletişimle ilgili problemler yaşamasına sebep olur. Genelde içe kapanıktır. Mükemmelliyetçi ve mantıklıdır. Profesyonelliği sever. Lider değildir ama işin mutfağında olur. Yeteneklidir ve yalnız çalışır. Kurallara uyar. Ciddi ve ağırbaşlıdır. Öngörüleri çok kuvvetlidir. Düzenli ve temizdir. Her zaman planlı hareket eder.

3. Tavus Kuşu (Sarı)

İsminden ve görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, gösterişli ve havalıdır. Partiler, eğlenceler en keyif aldığı şeylerdir. Her zaman ilgi odağı olmak ister ve bu sebeple panterler ile çok çatışır. Bitmeyen bir enerjileri ve pozitif yönleri vardır. ‘Hep ben’ şeklinde düşündüğü için çok çabuk sıkılır. Alış veriş konusunda kendini durduramaz. Dinler gibi yapıp umursamayabilir. Fenomenler, sosyeteler, şarkıcılar, oyuncular, sanatçılar genel olarak bu gruptan çıkar. Dağınık tiplerdir. Dış görünüşe çok önem verir. Hesap kitaptan anlamaz. Hayalci ve vizyon sahibidir. Dikkat problemleri yaşar. İkna kabiliyeti yüksektir. Stratejik düşünür.

4. Yunus (Yeşil)

Bir yunusu nerede olsa tanırsınız. Asla hayır diyemez ve inanılmaz sakindir. Yaş grupları genellikle 45’in üzerindedir. Fakat genç nüfusta da oldukça fazladır. Karakter tiplerinin çoğunluğunu dolayısıyla toplumun çoğunluğunu oluşturur. İş konusunda anlaşması kolaydır. Perakende sektöründe en çok satışın yapılabildiği gruptur. Çünkü asla hayır demez ve ihtiyacı olmasa da alır. Düşünceli ve yardımseverdir. Yavaş ve titiz çalışır. Genellikle fazla empati yeteneği yüzünden, kendini savunma konusunda pasiftir. Yönlendirilmesi ve yönetilmesi gerekir. Sadıktır. Heyecanlıdır. Takım çalışmasını sever ve güvenilirdir. Pek kızmaz. Alıngan, kırılgan ve hassas tiplerdir. Aileye önem verir. Gelenekçidir. Hizmet ve destek sektörü en uygun iş alanlarıdır. Tartışma, kavga, stres, kaos asla gelemez.

 

 

Evet, şirketlerin çalışan ve müşteri planlamalarında bu 4 ana karakter büyük rol oynar. Eğer bir yunussanız ve mülakata giriyorsanız muhtemelen çok şansınız yoktur. Çünkü şirket zaten kontenjanının çoğunu yunuslarla doldurmuştur. Çünkü yönetilmesi kolay ve sadık tiplerdir. Bir panterseniz özellikle perakende sektöründe tercih edilirsiniz. Çünkü satış denince her şirketin aklına, yırtıcı çalışanlar gelir. Gelecek vaad eden yönetici adayları panterlerden çıkar. İş yerlerinin beyin takımlarında her zaman tavus kuşları ve baykuşlar bulunur. Tavus kuşları zaman zaman vitrinde yani sahada da boy gösterir. Ama genel olarak baykuşları sahalarda göremezsiniz. Şirketler bünyelerinde çok az panter, az baykuş, orta düzeyde tavus kuşu ve bolca yunus barındırır.

Yine şirketlerin müşteri gruplarında en çok tercih ettikleri yunuslardır. Satış yapması kolaydır ve satış sonrası destek konusunda en az problemi onlarla yaşarlar. Tavus kuşlarına bolca övgü ve yoğun ilgi ile dünyaları satabilirler. En zor müşteri profili baykuşlar ve panterlerdir. Bir baykuşa ürünün neden 9,99 olduğunu saatlerce açıklamanız gerekebilir. Veya faturasının neden 10 kuruş fazla geldiğini. Yine de ihtiyacını iyi anlayıp satışın faydasını ayrıntısıyla açıklarsanız iyi satışlar çıkarabilirsiniz. En çok problem yaşanan ve gerilimli satış panterlere yapılır. Çünkü önceden araştırmasını yaparak yanınıza gelmiştir ve zaten ne alacağını biliyordur. Fikrini değiştiremez, konuyu uzatamaz, laubali olamazsınız. İşini hızlı halletmeyi sever. Resmiyetten hoşlanır. Tam bir yırtıcı gibi, endişe veya tereddüt sezerse size yüklenmeyi sever.  O’nun karşısında bilginizden ve kendinizden emin olmalısınız.

Tabii ki ideal kişilik içeriğinde bu 4 karakter de eşit miktarlarda olmalı ve yerine göre birisi hep daha baskın kullanılmalıdır. Kime tamamen panter, tamane tavus kuşu değildir. Ama diğerlerine göre sivrilen bir karakter daima vardır. dördünün de bir arada olduğu ve dördünü de yerine göre profesyonelce kullanabilen birine örnek olaraki Atatürk gösterilebilir.

 

 

 

 

 

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

-4
Pandam

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir