Maskeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Sıkıntılı şu günlerde maskelerin önemi, nasıl muhafaza edilmeli ve ayrıca tarihi nedir diye sizler için araştırdık..3 dakika


0
1 paylaşım

Dünyaca uğraştığımız Covid-19 virüsü nedeniyle öncüllerimiz çok değişti. Ekstrem bir durum olmadan kullanmadığımız araçlar artık onlarsız yapamaz hale geldi. Tabi ki de bu araçların başında "maske" gelmekte.


İlk maske ne için kullanıldı acaba?Maske deyince Türkçe' de birçok karşılığı var fakat bizim esas ilgilendiğimiz kısım tıbbi maskeler. Tabi ilk maskenin çıkışından da biraz bahsedelim;

Tarihte ilk maske Afrika kabilelerinde bir çocuğun su kenarındaki çamurla ağaç parçasına yüz ifadesi çizerek yaptığı maske neticesinde çocukların korkmasına neden olmuştur hatta çocukları korkutmak için sürekli bu yola başvurulduğu ve yaramazlık yapmasına engel olunduğu söylenir.


Zaman içinde kullanım olarak değişen maskelerZaman içinde kullanım olarak da değişti tabi artık korkutma ya da kendini gizlemeden tam anlamıyla sağlık boyutuna da geçti maskeler. Büyük salgınların olduğu dünya da korunmak için maske takmak gerekiyordu.


Korunmanın ne kadar önemli olduğunu Ortaçağ' dan kalan maskelerden görmekteyizİnsanlar "Kara Ölüm" denilen hastalıktan kurtulmak için ya da kontrol altına alabilmek adına birçok şey geliştirmeye çalıştılar.


Peki bizi şuanda bu virüsten nasıl bir maske korur ?Hangi maskelerin nasıl koruyacağına ilişkin şöyle sıralayabiliriz,

Normal Maskeler: Bu tip maskeler en çok görülen maskelerdir. Koruma seviyesi çok azdır ama yinede hiçten iyidir. Genelde ameliyat maskelerine benziyorlar ve beyaz renktedirler.

Cerrahi/Ameliyat Maskeleri: Bu tip maskeler de çok görülen maskelerdir. Genelde mavi/şu yeşili renginde olurlar. Normal maskelerden biraz daha iyidir. Bu tip maskelerin amacı maskeyi kullanan bireyin diğerlerine tükürük gibi şeylerin bulaşmasını engellemesidir. Aynı zamanda kan gibi sıvılar maskeden geçemeyeceği için maskeyi kullanan bireyi de biraz korur. Hasta iseniz bu maske güzel bir seçenektir.

Solunum Cihazı/Respiratör: Bu tip maskeler ameliyat maskesinden çok daha iyi koruma sağlar. Standarta göre ne kadar koruduğu belirlenir. Hem ventilli,hem de ventilsiz olabiliyorlar. Bu tip maskeler standartlarına göre toz gibi basit partiküllerden asbest,virüs ve rakyoaktif partiküllere kadar o tip partiküllere karşı koruma sağlayabiliyor. Bu tip maskelerde hava sızıntısının olmaması çok önemli.


Maskelerin bakımı nasıl olur yıkanabilir mi?ABD’li bir araştırma grubu tarafından yapılan çalışmalarda özellikle de N95 maskelerinin yıkandıktan sonra tekrar tekrar kullanılabileceği ortaya çıktı. Bu sayede hem maske konusunda tasarruf sağlanıyor hem de daha hijyenik bir ortam oluşturuluyor.

Not: Sadece "N95" maskeleri için geçerli bir açıklamadır. Diğer maskeler için herhangi bir açıklama yoktur.


Herkeste olan "Siyah Maske" güvenli mi kullanılır mı ?Siyah maskelerin temizlebilmesi için alkol kullananlar var çok zararlı bir yöntem insan sağlığını doğrudan tehlikeye sokuyor. Ayrıca ev temizlik malzemeleriyle de yıkanmasını uzamanlar tavsiye etmemektedir. Uzmanların dediğine göre sadece ultraviyole ışınları ile temizleme yöntemi tabi bu da evin köşesinde olan bir araç-gereç olmadığından siyah maske temizlemek sakıncalı diyebiliriz.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0
1 paylaşım

Tepkini Göster!

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geek Geek
0
Geek
Nefret Nefret
0
Nefret
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Havalı Havalı
0
Havalı
LoL LoL
0
LoL
holigans

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türü Seçin
Kişilik testi
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmayı amaçlayan bir dizi soru
Soru/Cevap
Bilginizi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış şıklar içeren sorular sarmalı
Anket
Görüş belirleme veya karar almada en etkili yöntem
İçerik
Biçimlendirilmiş metine dahil edilmiş görsel ve video.