Tarihte yaşanan 5 büyük salgın

2 min


0

Ülkemizde ve dünyada yaşanan salgın geçmişte birçok farklı boyutlarda yaşanmıştır. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan bu salgınlardan 5 tanesini sizin için derledik.

Antoninus vebası (Galen’in vebası)


MS 165-180 yılları arasında yaşandığı düşünüşen Antoninus vebası, Asya, Mısır, Yunanistan ve İtalya’yı etkileyen bir salgındı. Gerçek nedeni bilinmesede Çiçek veya Kızamık olduğu tahmin ediliyordu. Bu bilinmeyen hastalığı Mezopotamya’dan dönen tarihin Roma askerleri şimdi ki İtalya’ya getirmiş ve 5 Milyon insanın ölmesine neden olmuşlardır.


Justinianus Veba Salgını


Avrupa nüfusunun yarısını öldürdüğü düşünülen bu salgın 540’lı yıllarda Bizans İmparatorluğu ve Akdeniz liman kentlerini etkilemiştir. O dönemlerde adı Konstantinopolis olan İstanbul bu salgından en çok etkilenen şehirdir zira günde 5000 kişi ölmekteydi. Şehrin yaklaşık %40’ı hayatını kaybetmiştir. Salgın sonucu ise 25 Milyon insanın ölümüne neden olduğu düşünülmektedir.


Kara Ölüm (Kara veba)


1346 ile 1353 yılları arasında gerçekleşen bu salgın, Avrupa, Afrika ve Asya’yı adeta tahrip etti. 100-200 Milyon arasında bir ölümün gerçekleştiriği tahmin ediliyor. Çin kökenli olduğu bilinen salgının ticaret gemileri aracılığıyla kıtalar arası yayılmıştır. O dönemler büyük kent merkezleri olan limanlar, sıçanlar ve pire için mükemmel bir üreme alanıydı ve böylece sinsi bakteri gelişti. Bazı ülkedeki insanların bu salgını yayanların kediler olduğunu düşünüp kedileri avladığı da bilinmektedir. Fareleri yakalayan bir etken ortada kalmadığından daha hızlı yayılmıştır.


İspanyol gribi


1918 ve 1920 yılları arasında dünya çapında 500 Milyondan fazla insana bulaşması ve sadece 2 yılda 100-150 Milyon insanın ölmesine neden olmuştur. Bu rakam o dönemlerdeki insan nüfusunun yüzde 15ine tekabul ediyordu. Domuz gribi olan H1N1 ile hemen hemen aynı türde olan virüs, diğer virüslerde görülen yaşlı, zayıf bağışıklığı olan veya çocuklardan çok genç ve tamamen sağlıklı insanlarıda etkilemesi nedeniyle bu denli ölüme sebebiyet vermiştir.


Asya Gribi


Yine 1956 yılında Çin’de ortaya çıkan bir virüs türü olan Asya gribi, 1958 yılına kadar 2 Milyon insanın ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir.


Covid-19 (Koronavirüs)


SARS-CoV-2 olarakta adlandırılan bu virüs salgınında dünya nüfusunun Nisan 2020 itibariyle 3.5 Milyon insana bulaşmış durumda. 200.000’e yakın insanın ölümüne sebep olmuş durumda. Bu rakam hızla artmaya devam etmektedir.


Like it? Share with your friends!

0
Hakan S.

Yazar çizer.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir