Koronavirüs Sosyal Açıdan Etkenleri !

Koronavirüsün fiziksel olarak olarak etkenleri bir yana bir de sosyal ve psikilojik olarak etkileri de gündemi çokça meşgul etmekte. 2 min


1
  1. Koronavirüsden dolayı kendilerini kişisel karantina sürecine sokan çiftler büyük oranda etkilendiler..Koronavirüsün etkilerini öncelikle olarak; karantina sürecinde olan insanlar evli kişileri vurmakta sürekli birlikte olan eşlerin kavga oranları artmakta. Çin’ de karantina kalktıktan sonra boşanma davalarını arttığını görmekteyiz..

 

      2. Koronavirüs hastalığı psikolojik olarak idrar sorunlarını ortaya çıkartabiliyor..

Kaygı ve stres mesanenin bazı işlevsel hastalıklarını da arttırabiliyor. Örneğin, aşırı aktif mesane nedeniyle, ani sıkışma hissi, sık idrar ve bazen sıkışma tipi idrar kaçırma yaşayan hastalarımızda bu yakınmalar artabiliyor.

 

3.  Depresyon ve kaygı bozukluğuna sebep oluyor.

         Araştırmacılar, bazı bireylerin bir salgın sırasında ilk kez zihinsel sağlık sorunları yaşayabileceğini bulmuşlardır. Uyum sorunları, depresyon ve kaygı bozukluğu ortaya çıkabilir.

 

4. Kişisel karantinasını uygulayan insanlar obezite yolunda ilerliyor.

       Evde kalan insanlar can sıkıntısından ve psikolojik bunalımdan kendini yemek yemeğe verdi  araştırmalara göre marketlerden yapılan alışverişler bunu doğrular niteliktedir. Karantinadan sonra spor salonları büyük patlama yapıcak gibi duruyor.

 

5. BONUS; Türkiye’ de virüsten korunmak için çeşitli olaylar gözükmekte..

      Bu süreç hepimizi her açıdan çok yordu fakat başka türlü etkilenenler de var. Kolonya virüsü temizliyor diye vücudu strelize ettikten sonra ateş yakınca bütün vücudu yanmıştır bu olayda dünya tarihine trajikomik olarak literatüre girmiştir.

 

[zombify_post]


Like it? Share with your friends!

1
holigans

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir